Одним з найефективніших та швидкодіючих факторів підвищення врожайності та покращення якості озимої пшениці є живлення.
У живленні озимої пшениці виділяють два відповідальних періоди на формування майбутнього врожаю.
Перший період спостерігається від появи сходів до початку перезимівлі рослин, другий період від відновлення росту і до початку виходу в трубку.
У перший осінній період рослини озимої пшениці споживають відносно невелику кількість елементів живлення, але дуже чутливі до їх нестачі, особливо фосфору. В цей період для доброго росту та перезимівлі рослини мають бути забезпечені помірним азотним живленням і підвищеним фосфорно-калійним. Достатнє фосфорне живлення підсилює розвиток кореневої системи, підвищує енергію кущення, сприяє кращому поглинанні азоту. Це створює сприятливі умови для нормального розвитку рослин, підвищує їх стійкість проти низьких температур у зимовий період. А достатнє калійне живлення сприяє нагромадженню в рослинах цукрів. Фосфор пшениця особливо інтенсивно засвоює протягом перших 4-5 тижнів росту.
Норми добрив встановлюють, виходячи за планової врожайності, родючості ґрунту, сортових, а від біологічних особливостей культури. З одним центнером основної і побічної продукції вона виносить з ґрунту 2,5-3,0 кг азоту, 1,0-1,2 кг фосфору, 2,5-2,6 кг калію та певну кількість мікроелементів. Найбільша фізіологічна потреба пшениці в таких мікроелементах, як марганець і мідь. Кращому розвитку рослин в осінній період вегетації сприяє і удобрення озимої пшениці сіркою. Засвоєння азоту напряму залежить від забезпечення рослини сіркою. Норму внесення сірки встановлюють із розрахунку 1 кг сірки на 8-10 кг азоту.
Для одержання доброякісного зерна озимої пшениці система добрив повинна бути збалансована по елементам живлення: N 1,5 : P 1 : K 1.
Азотні добрива з осені вносять лише при посіві. Доза азоту в осінній період може становити до 25% загальної норми, але не більше 30-40 кг/га д.р., для прискорення мінералізації рослинних решток.
Фосфорно-калійні добрива вносять восени в повній нормі. Рекомендується вносити частину фосфорних добрив у дозі 10-15 кг/га при посіві, як стартове добриво. Виходячи з наявного вмісту рухомого фосфору і обмінного калію в ґрунтах України, рекомендується вносити 45-80 кг/га діючої речовини даних елементів в основне удобрення.
Переносити недонесені до сівби фосфорно-калійні добрива у весняне підживлення молоефективно.
Ще є один ефективний фактор для підвищення урожайності це використання мікродобрив та стимуляторів росту при протруєнні насіння.
- Для закладання та розвитку потужної кореневої системи та забезпечення необхідними елементами живлення на початку росту рослини ‑ Енергія Фреш (0,5-1 кг/т) + (або) Фосфор Фреш (1-2 кг/т).
- Для прискорення появи сходів за холодної погоди і (або) пізніх посівів; покращення засвоєння елементів живлення з ґрунту; зимо- та холодостійкість ‑ Ленд Фреш (0,3-1 кг/т), або Гуміленд Фреш (до 1,0 л/т).
- Для підвищення енергії проростання травмованого насіння; захист проростків від післядії гербіцидів, внесених під попередник; високий вміст цинку, міді, заліза та марганцю сприяє гармонійному розвитку та зимостійкості рослин ‑ Мікс Фреш (0,5-1 кг/т).
Олександр Майструк, науковий співробітник з агрономії компанії Agrosfera.
Замовити товар та отримати кваліфіковану консультацію можна за телефоном гарячої лінії 0 800 20 42 42
або на сайті►.