Зберегли на полі — збережіть в коморі.

Зберегли на полі — збережіть в коморі.

Пройшовши довгий шлях від сівби до збирання врожаю, аграрію рано заспокоюватися — його ще треба якісно зберегти, щоб вигідно реалізувати. Адже як зерно, так і вироблені з нього продукти можуть бути зіпсовані під час зберігання в складських приміщеннях, на елеваторах, млинах, переробних виробництвах, у приватних господарствах

В цьому можуть «посприяти» безліч комірних шкідників, найпоширенішими серед яких є представники жуків: хрущаки малий борошняний і булавовусий, довгоносик комірний і рисовий, зерновий шашіль, борошноїд суринамський і коротковусий рудий, гороховий зерноїд; молей та вогнівок: зернова міль, вогнівка південна комірна та млинова; кліщів: борошняний і звичайний волохатий; мишоподібні гризуни: щури, миші-полівки тощо. І цей перелік далеко не повний. Щоб запобігти появі комах — комірних шкідників, слід за деякий час до збирання провести обробку складів інсектицидами. Найпростіше це зробити методом вологої обробки піретроїдним препаратом Альтекс® (альфа-циперметрин, 100 г/л), норма витрати препарату повинна становити не менше ніж 0,2 мл на квадратний метр оброблюваної площі та 200 мл робочого розчину всередині складів та 400 мл — зовні. Для досягнення максимального ефекту слід забезпечити ретельне суцільне покриття оброблюваних пове

рхонь. 

Але інсектицидні препарати не діють на кліщів і гризунів, та й зерно може бути заражене вже під час надходження з поля, тому лише обробка порожніх складів не завжди гарантує повний захист збережуваного згодом збіжжя. Тому важливим буде обов’язковий контроль зерна під час його зберігання, щоб за потреби вжити термінових заходів. 

Залежно від виду продукції та умов зберігання, виконання процедури обстеження її стану має свої особливості. 

Зерно продовольче та кормове: за зберігання в умовах температур понад 15°С — один раз на десять днів; від 15 до 5°С — один раз на 15 днів; нижче як 5°С — один раз на місяць, а також під час приймання та відпуску зерна. 

Кукурудза продовольча та кормова в качанах: не рідше ніж двічі на місяць, а також під часприймання та відпуску. 

Насіння: 

  • вологістю понад 15%: за температури вище як 10°С — один раз на десять днів; від 10 до 5°С — один раз на 15 днів;
  • вологістю до 15%: за температури вище як 10°С — один раз на 15 днів; 10°С і нижче — один раз на місяць, а також під час приймання і відпуску. 

Завантажені приміщення та прилеглі території: одночасно з обстеженням запасів. 

Незавантажені сховища, майданчики та прилеглі території: після кожного звільнення та перед завантаженням. 

Переробні, насіннєві заводи та лабораторії: один раз на десять днів. 

Потокові лінії зерноочисних машин, зерносушарки, транспортери та інші механізми й інвентар: до і після роботи з кожною партією зерна, продукції або відходів. 

Територія: не рідше одного разу на місяць у теплу пору року. 

Засоби перевезення (вагони, автомобілі та ін.): перед завантаженням і після розвантаження зерна й продуктів його переробки. 

У разі виявлення певного виду шкідників проводять фумігацію препаратом, що ефективно знищує комах, кліщів та гризунів — Фостер®.

Фостер® — це надзвичайно ефективний засіб. Він виготовлений у формі таблеток, що містять фосфід алюмінію, 560 г/кг, який під дією вологи, яка є в повітрі, розкладається та виділяє фосфін — газ, що спричиняє параліч нервової системи шкідників, унаслідок чого вони гинуть. 

Таблетки слід закладати в товщу зерна за допомогою спеціального зонду з розрахунку 2–3 шт./т зерна. Таблетки виділяють фосфін не відразу, а через деякий час, який залежить від температури та вологості повітря в приміщені складу. Фостер® уражує як комах — комірних шкідників на всіх стадіях їхнього розвитку, так і гризунів, що проникли на склад. Газ у достатній кількості потрапляє до цільових об’єктів незалежно від того, упакована продукція чи ні, так само як і від виду упаковки. 

Повна загибель шкідників настає залежно від температури: наприклад, за 26…27°С це відбувається вже через три дні, за 5…8°С — через одинадцять. 

Під час використання препарату слід дотримуватись відповідних заходів безпеки, допуск людей в оброблені приміщення дозволений через п’ять днів після належного провітрювання складського приміщення. 

Замовити товар та отримати кваліфіковану консультацію можна за телефоном гарячої лінії 0 800 20 42 42 або на сайті Agrosfera®.


Г. Підпальний, науковий співробітник з агрономії. 


Додати коментар