Пізні посіви озимої пшениці - до чого готуватися навесні

Пізні посіви озимої пшениці - до чого готуватися навесні

Відповідь на це питання багато в чому залежить від матінки природи. Проте є кілька моментів, які дають можливість спрогнозувати ситуацію на весну. 

По-перше, це стан ґрунтів та строки посіву. Якщо говорити про осінь, то умови для посіву та розвитку озимої пшениці, можна сказати, несприятливі. Серпень і вересень цьогоріч були скупими на опади, а в деяких областях ґрунт залишався сухим аж до кінця вересня. Висушений верхній шар ґрунту став причиною дилеми зі строками сівби. В одних господарствах сіяли за строками у сухий ґрунт, а в інших – у пізні терміни, чекаючи дощу. 

По-друге, важливе значення має не тільки термін посіву, а й особливість сортів (зимостійкість), які до настання холодів встигнуть «наклюнутися» або дати паростки 0,5-2 см. 

По-третє, якщо озима пшениця ввійшла в зиму у фазі шильця, максимум двох листочків, то перспективи пережити зиму в таких посівів є завдяки наявності цукрів у паростках. У фазі шильця рослина містить значну кількість сахарози (цукор із крохмалю зернівки ще не витрачений на проростання), що допомагає пережити температурний стрес. Тому, навіть у такому вигляді, як на фото 1, пшениця може успішно перезимувати. 

По-четверте, при м’якій зимі, навіть у фазі сходів, пшениця добре перезимовує, бо витримує мороз -12-14°С. 

По-п’яте, якщо аномально тепла погода в листопаді, грудні дасть змогу приблизно 50% рослин утворити вузол кущення, то є всі шанси для перезимівлі. Вузол кущення озимої пшениці – своєрідна комора енергетичних запасів рослини в зимовий період і орган стеблування навесні (фото 2). У вузлі кущення й листі накопичуються цукри. В грудні в добре розвинених посівах озимої пшениці вміст розчинних вуглеводів досягає 30-40%. Такі посіви здатні переносити морози до -18-20°С у зоні вузла кущення. Надалі цукри витрачаються нерівномірно. В середньому за кожні 10 днів їх вміст зменшується до 2%. На час відновлювання вегетації нормальний вміст цукрів – 18%. 

По-шосте, це час відновлення весняної вегетації (ЧВВВ). Обов’язковою умовою успішного розвитку нерозвинених і ослаблених сходів є ранні терміни ЧВВВ. Весною на нерозкущених посівах, а також у стадії шильця рослини змушені в короткі строки розвинути кореневу систему (первинну та вторинну), а також певну кількість продуктивних стебел. Усе це вимагає енергії, тому при переході температури (середньодобова) через межу +5°С включається у рослині фотосинтез завдяки поживним елементам. А ось із живленням рано навесні проблеми. Внаслідок теплопередачі шар ґрунту, де знаходиться коріння, прогрівається до температури +5°С у межах двох тижнів після відновлювання вегетації. В цьому разі азот із ґрунту використовується корінням повільно, а фосфор взагалі не засвоюється. 

Тому, щоб пшениця почала засвоювати нітратний азот, мінімальна температура ґрунту має становити +5°С, а для використання фосфору – +14°С. Тому навесні рослини довший час залишаються «голодними». Причому нестача фосфору спостерігається якраз тоді, коли пшениця формує кореневу систему. І ще, за браку фосфору навесні в рослин різко знижується ефективність азотного живлення. Врахувавши ці моменти, ми можемо допомогти посівам, але вже навесні, через позакореневі підживлення. Так, швидкість використання фосфору з ґрунту у весняний період активного росту практично в 15 разів нижче, ніж через поверхню листя. 

Отож, на весну «годувати» варто не ґрунт, а корені, але – через листок. 

Весною для слаборозвинених посівів наша компанія рекомендує позакореневе підживлення мікродобривом Фосфор Фреш® 2 кг/га в суміші з карбамідом 7-10 кг/га. Ця комбінація прискорює розвиток рослин та формування потужної кореневої системи. Обробку слід проводити за перших ознак відновлення вегетації. Завдяки цій комбінації кількість продуктивних стебел під час весняного кущення зростає (фото 3). Для підвищення ефективності листових підживлень доцільно застосовувати стимулятори росту – такі як гумати, фульвати калію Ленд Фреш®, Гуміленд Фреш® та органічні речовини з морських водоростей Флорід Фреш®. У такому разі при застосуванні весною препаратів торговельної марки Agrosfera® Фосфор Фреш® 1,5 кг/га + Ленд Фреш® 0,3 кг/га або Гуміленд Фреш® 1 л/га + карбамід 5 кг/га покращується засвоєння елементів живлення та холодостійкість у слаборозвинених посівах в умовах затяжної холодної весни. А комбінація Фосфор Фреш® 1,5 кг/га + Флорід Фреш® 0,3 кг/га або Фосфор Фреш® 1,5 кг/га + Мікс Фреш® 0,5 кг/га стимулює кущення в посівах, що перезимували у фазі сходи – початок кущення. Це основні перевірені у виробничих умовах України комбінації позакореневих підживлень, які допоможуть вам отримати хороший урожай. 

Замовити товар та отримати кваліфіковану консультацію можна за телефоном гарячої лінії 0 800 20 42 42 або на сайті Agrosfera®.

Олександр Майструк, науковий співробітник з агрономії.

Додати коментар