Пізні посіви озимої пшениці - до чого готуватися навесні
Відповідь на це питання багато в чому залежить від матінки природи. Проте є кілька моментів, які дають можливість спрогнозувати ситуацію на весну.
По-перше, це стан ґрунтів та строки посіву. Якщо говорити про осінь, то умови для посіву та розвитку озимої пшениці, можна сказати, несприятливі. Серпень і вересень цьогоріч були скупими на опади, а в деяких областях ґрунт залишався сухим аж до кінця вересня. Висушений верхній шар ґрунту став причиною дилеми зі строками сівби. В одних господарствах сіяли за строками у сухий ґрунт, а в інших – у пізні терміни, чекаючи дощу.
По-друге, важливе значення має не тільки термін посіву, а й особливість сортів (зимостійкість), які до настання холодів встигнуть «наклюнутися» або дати паростки 0,5-2 см.
По-четверте, при м’якій зимі, навіть у фазі сходів, пшениця добре перезимовує, бо витримує мороз -12-14°С.
По-шосте, це час відновлення весняної вегетації (ЧВВВ). Обов’язковою умовою успішного розвитку нерозвинених і ослаблених сходів є ранні терміни ЧВВВ. Весною на нерозкущених посівах, а також у стадії шильця рослини змушені в короткі строки розвинути кореневу систему (первинну та вторинну), а також певну кількість продуктивних стебел. Усе це вимагає енергії, тому при переході температури (середньодобова) через межу +5°С включається у рослині фотосинтез завдяки поживним елементам. А ось із живленням рано навесні проблеми. Внаслідок теплопередачі шар ґрунту, де знаходиться коріння, прогрівається до температури +5°С у межах двох тижнів після відновлювання вегетації. В цьому разі азот із ґрунту використовується корінням повільно, а фосфор взагалі не засвоюється.
Тому, щоб пшениця почала засвоювати нітратний азот, мінімальна температура ґрунту має становити +5°С, а для використання фосфору – +14°С. Тому навесні рослини довший час залишаються «голодними». Причому нестача фосфору спостерігається якраз тоді, коли пшениця формує кореневу систему. І ще, за браку фосфору навесні в рослин різко знижується ефективність азотного живлення. Врахувавши ці моменти, ми можемо допомогти посівам, але вже навесні, через позакореневі підживлення. Так, швидкість використання фосфору з ґрунту у весняний період активного росту практично в 15 разів нижче, ніж через поверхню листя.
Отож, на весну «годувати» варто не ґрунт, а корені, але – через листок.
Замовити товар та отримати кваліфіковану консультацію можна за телефоном гарячої лінії 0 800 20 42 42 або на сайті Agrosfera®.