Боротьба з ваточником сірійським: що, як і коли
Питання по ваточнику сирійському в посівах соняшнику доволі цікаве але вирішити його неможливо. Оскільки препаратів для боротьби з бур’яном в посівах соняшнику немає.
Рішення розміщення соняшника на полях, де є цей бур’ян, хибне. Якщо є ситуація з ваточником на полі, а прийняли рішення сіяти соняшник, то вихід один це хімічний метод боротьби з даним бур’яном після збору попередника та агротехнічний.
Зараз розглянемо біологію буряну і ви зрозумієте чому цей бур’ян вважається проблемним.
В чому ж полягає небезпека ваточника? Для того, щоб відповісти на це запитання потрібно познайомитись з ним поближче. Отже, знайомтесь, ваточник сирійський (Asclepias syriaca L.) має високе (до 150 см), товсте, вкрите короткими волосками та великою кількістю листків, прямостояче стебло. Листки також досить великі, 13-20 см в довжину та 7-10 см в ширину, з нижньої сторони рясно вкриті короткими волосками та дещо меншою кількістю зверху. У верхній частині стебла між листками формуються квітконоси, які, знову ж таки, мають досить густе опушення. На них формуються зібрані в зонтикоподібні суцвіття розміром до 10-12 см у діаметрі квіти. Квіти у ваточника значних розмірів, мають до 1 см в діаметрі, світло-рожевого та бузкового кольору, з сильним нектарним запахом. Цвітіння відбувається в липні та триває 30-35 днів. Після цвітіння формується плід – багатонасінна листянка. Плід має загострений кінчик та коротку плодоніжку. В ньому визріває 60-250 насінин яйцеподібної форми, розміром 0,9-1,0 см завдовжки та з чубчиком волосків на верхівці. Згодом ці волоски перетворюються в «парашутик» та за допомогою вітру розносять насіння. На одній рослині може бути до 20-ти таких коробочок. Плодоношення зазвичай відбувається у вересні, а достигання насіння може відбуватись навіть при настанні перших приморозків, не втрачаючи при цьому схожість. І найголовніше – коренева система. Вона у ваточника надпотужна. Має стрижневий тип розвитку, сягаючи в глибину на 100-120 см. Крім цього, від вертикальної частини кореня, починаючи з глибини 10-15 см, відходить два-три яруси горизонтальних коренів, з яких протягом вегетації відростають нові паростки. Особливо активізується цей процес після механічного пошкодження. Крім того, ваточник має добру зимо- та посухостійкість, досить легко переносить незначне затінення, толерантний до рН ґрунту (без особливих проблем може рости, як на кислих 4,5-5, так і на сильно лужних ґрунтах), насіння понад три роки може зберігати схожість в межах 80% та проростати з глибини до 6 см.
Розмножується ваточник і корінням, і насінням. Нові рослини з кореневої системи починають утворюватися в липні-серпні, поверхні ґрунту вони досягають тільки наступної весни у квітні-травні. Ваточник, пророслий з кореневих відростків, починає утворювати нові кореневі паростки вже на 18-22 день після проростання. Тому, механічне знищення надземної частини (скошування бур’яну) - це хибне рішення, оскільки це тільки стимулює подальший розвиток кореневої системи, що, у свою чергу, призводить до збільшення колонії ваточника (через 5-6 днів спостерігається відростання, кількість пагонів збільшується).
Ваточник сирійський з'являється на полях приблизно в травні, коли ґрунт прогрівається до 15°С. Незалежно від того, йдуть або не йдуть дощі.
Звідси маємо проблематику. Чому?
Масивність рослини. Товсті та великі стебла і листки важче піддаються будь-яким методам боротьби, зберігаючи життєздатність навіть за певних ушкоджень та створює конкуренцію культурним рослинам.
Опушеність всіх частин рослини перешкоджає потраплянню в рослину хімічних речовин, тим самим знижуючи їх ефективність.
Висока плодючість та життєздатність насіння, а також його здатність швидко поширюватись на великі території, сприяє швидкому захопленню нових територій та розростанню колоній.
Потужна коренева система, що здатна давати кореневі паростки практично не піддається знищенню та постійно продукує все нові й нові стебла, сприяючи розростанню колонії.
Біологічні особливості рослини роблять її непереможною в боротьбі за поживні речовини і вологу та невразливою до умов навколишнього середовища та зовнішніх подразників, а, отже, у виживанні та захопленні нових територій. Тим самим прямо чи опосередковано впливає на продуктивність культурних рослин, що ростуть з ваточником в межах одного поля. Так, при густоті ваточника сирійського всього 1,0-4,5 рослини на м2, урожайність кукурудзи та соняшнику знижується на 2-10%, зернових колосових на 11-25%, бобових 12-19%, а зернового сорго навіть до 29%.
Щодо контролю ваточника, то їх є декілька методів - одні з них більш дієві, інші менш. Та найкращим є поєднання хімічного методу боротьби з агротехнічними протягом не менше 5-ти років.
І. Розглянемо приклади контролю ваточника сирійського на полях призначених під посів соняшника, бобових.
Хімічний метод боротьби:
Після збирання культур проводять лущення (дискування) на глибину залягання кореневищ, провокуючи проростання сплячих бруньок. Після появи ваточника (висота 10-20 см) проводять хімічну обробку наступними баковими сумішами:
• Вулкан Плюс®, РК (гліфосат у формі ізопропіламінної солі, 480 г/л) 6 л/га + Сулам®, СЕ (2,4-Д-2-етилгексиловий ефір, 452,42 г/л + флорасулам, 6,25 г/л) 0,6 л/га + ПАР Флокс®, РК (етоксилат ізодецилового спирту, 90%) - 200мл/га.
• Деліт®, РК (гліфосат у формі калійної солі, 613 г/л) – 3,5 л/га + Сулам®, СЕ (2,4-Д-2-етилгексиловий ефір, 452,42 г/л + флорасулам, 6,25 г/л) - 0,6 л/га + ПАР Флокс®, РК (етоксилат ізодецилового спирту, 90%) - 200мл/га.
• Аболір®, ВГ (гліфосат у формі амонійної солі, 757 г/кг) 3 кг/га + Сулам®, СЕ (2,4-Д-2-етилгексиловий ефір, 452,42 г/л + флорасулам, 6,25 г/л) - 0,6 л/га + ПАР Флокс®, РК (етоксилат ізодецилового спирту, 90%) - 200мл/га.
ІІ. Розглянемо приклади контролю ваточника сирійського на полях призначених під посів зернової групи та кукурудзи після збирання попередника, як вказано вище.
• Аболір®, ВГ (гліфосат у формі амонійної солі, 757 г/кг) – 2,5 кг/га + Легіон®, ВГ (клопіралід, 750 г/кг) - 0,4кг/га + Сулам®, СЕ (2,4-Д-2-етилгексиловий ефір, 452,42 г/л + флорасулам, 6,25 г/л) - 0,5-0,6 л/га + ПАР Флокс®, РК (етоксилат ізодецилового спирту, 90%) - 200мл/га.
ІІІ. Розглянемо приклади контролю ваточника сирійського в посівах кукурудзи під час вегетації.
В посівах кукурудзи – це поєднання діючих речовин нікосульфурону з мезотріоном, оскільки ці діючі речовини з різних класів хімічних речовин та контролюють різні процеси в рослині.
• Еліот® MAX, МД (мезотріон, 75 г/л + нікосульфурон, 30 г/л): нікосульфурон блокує утворення ферменту АЛС, а мезотріон синтез каротиноїдів. Вносити на кукурудзі в фазу 2-8 листків, з нормою 1,25-2,0 л/га. При цьому слід враховувати, що самою найвразливішою фазою розвитку даного бур’яну до дії гербіциду, є фаза 4-10 листків в колонії. Препаративна форма - масляна дисперсія - допомагає препарату краще закріплюватись на поверхні листка, розтікатись та проникати в середину рослини. Крім того, при потраплянні препарату на ґрунт, він може адсорбуватися корінням. Використовуючи даний гербіцид, Ви зможете надійно захистити свої посіви від низки складних, злісних бур’янів, в тому числі й від ваточника сирійського. І, хоча коренева система на 100% не знищується, а це на сьогоднішній день невзмозі зробити жодна з відомих діючих речовин, надземна частина контролюється дуже вдало.
Однак жодна з бакових сумішей не забезпечує повного знищення рослин ваточника сирійського (повне відмирання надземної частини бур'яну і часткове пошкодження підземної).
Агротехнічні заходи:
Проведення кілька разових поверхневих обробок ґрунту у поєднанні із глибокою осінньою оранкою виснажують кореневу систему ваточника.
Ваточник сирійський - це багаторічна коренепаросткова рослина, і лише разове знищення наземної частини не забезпечить повного його знищення. Для цього потрібно проводити цілеспрямовану 2-5-річну боротьбу з ним.
Застереження!
Вирубування або зрізування (механічне видалення) рослин лише стимулює подальший розвиток кореневої системи, що призводить до розростання «колонії».
Нехтування заходів контролю цього бур'яну упродовж 3-5 років може спровокувати суцільне заростання поля ваточником.
Застосування суміші гербіцидів із компонентами 2,4-Д, дикамба та МЦПА (2М-4Х) може викликати активний ріст кореневих паростків або значною мірою знищує лише надземну частину рослини.
Тривале застосування гербіцидів проти однорічних дводольних бур'янів сприяє поширенню ваточника сирійського, оскільки за таких умов контролю коріння немає, він перезимовує і дає кілька нових стебел наступного року.
Культивація, що супроводжується подрібненням коренів, призводить до появи нових рослин.
Скошування ваточника сприяє через наступні 5-6 днів вторинному відростанню пагонів і збільшенню їх на одній рослині до шести.
Спалювання рослинних решток восени стимулює весняне відростання нових пагонів, цвітіння та появу насіння.
Недоцільно наступного року після його застосування висівати буряки цукрові, горох та овочі.
Замовити товар та отримати кваліфіковану консультацію можна за безкоштовним номером 0 800 20 42 42 або на сайті Agrosfera®.