Захист ріпаку після цвітіння
Захист ріпаку після цвітіння, коли вже сформовано майбутній урожай і відбувається його налив та достигання, зводиться до захисту цього врожаю від шкідників та хвороб.
Основними шкідниками цього періоду є сисні шкідники, серед яких багаточисленні види клопів та попелиць, а також насіннєвий прихованохоботник та ріпакова галиця або ріпаковий комарик. Крім того серед листогризучих можуть бути особливо дошкульними личинки лускокрилих, а саме біланів, совок та молей. Наявність навіть одного із перерахованих видів у кількості, що перевищує поріг шкодочинності, може звести нанівець всю роботу направлену на формування врожаю, що була проведена до цього. Або принаймні суттєво знизити якість отриманого врожаю, а відповідно і його вартість.
Тому обстеження посівів у цей період для виявлення шкідників є важливим, з точки погляду збереження урожаю. Саме завдяки цим обстеженням формується поняття про кількісний та видовий склад шкідливих комах і про те який інсектицид краще застосувати в тій чи іншій ситуації. Зокрема, якщо в переважній більшості ми фіксуємо сисних шкідників, попелиці чи клопи, то перевагу варто віддавати системним інсектицидам, наприклад, Ін Сет®, ВГ з нормою застосування 0,07кг/га. При виявленні у видовому складі шкідників переважно листогризучих , таких як ріпаковий листоїд чи личинки лускокрилих, доцільніше буде скористатись інсектицидами контактно-шлункової дії, наприклад, Альтекс®, КЕ по 0,1-0,15л/га. Ну а якщо маємо змішаний склад серед якого в рівній кількості є і сисні шкідники і листогризучі і шкідники, що пошкоджують насіння в середині стручка (насіннєвий прихованохоботник, ріпаковий комарик), то варто застосувати системно-контактний препарат зі шлунково-кишковою дією. Такий як Дестрой®, КС в нормі 0,15-0,2л/га.
Діючими речовинами цього препарату є системна – імідаклоприд, здатна потужно контролювати сисних та прихованоживучих шкідників та лямбда-цигалотрин, яка крім контактної, шлункової та залишкової дії здатної на високому рівні контролювати листогризучих шкідників, має ще й репелентну тобто відлякуючу дію. Не меншої, а подекуди навіть більшої, шкоди завдають у цей період і хвороби. Найпоширенішими є борошниста роса, альтернаріоз, біла іржа, сіра гниль та склеротиніум. Хвороби не завжди призводять до великих, непоправних втрат врожаю, проте завжди, навіть за мінімальної їх присутності впливають на якість, знижуючи її. Тому то і важливим є на передзбиральному етапі стримати їх появу і розповсюдження. При виявленні перших ознак перелічених хвороб, а краще профілактично, ще навіть до появи їх видимих ознак, застосувати фунгіцид Арбалет®, КС по 0,5-0,75л/га.
Фунгіцид буде дієвим проти фомозу, альтернаріозу, склеротиніозу, сірої гнилі та перенозпорозу. До складу препарату входять дві діючі речовини з різних хімічних класів, а саме – флутріафол з класу триазолів, що забезпечує якісне лікування та викорінення хвороби, та азоксістробін з класу стробілурінів, який має напівсистемну та трансламінарну дії та забезпечує захист від проростаючих спор гриба. Також азоксістробін здатний стерилізувати спори гриба і тим самим продовжити період захисної дії, а ще покращує азотне живлення та подовжує вегетацію, забезпечуючи тим самим покращення якості врожаю, що достигає. Проте, за низької вологості та високих температур на момент застосування, азоксістробін може викликати зворотні, небажані процеси, а саме побуріння листя та недостиглих стручків,зупинку вегетації та передчасне старіння.
Тому за таких умов цей продукт краще не застосовувати, натомість скористатись простими, однокомпонентними фунгіцидами, які легко поєднуються у бакових сумішах відповідно до виявлених хвороб. Це можуть бути Корнет®, КС на основі флутріафолу, застосовують по 0,5-0,6л/га, Форсаж®, КС з карбендазимом по 0,6 л/га або Ретардин®, ВГ до складу якого входить 500г/кг тебуконазолу та застосовується по 0,4-0,5 кг/га. При формуванні бакових сумішів слід враховувати особливості кожної діючої речовини на спектр хвороб які аони контролюють. Так, флутріафол забезпечує всім компонентам бакової суміші швидке надходження в клітини рослини та добре справляється з різного роду плямистостями і борошнистою росою, карбендазим дає добрі результати в боротьбі з борошнистою росою, сірою гниллю, склеротиніозом та підсилює в боротьбі проти плямистостей, а тебуконазол працює проти альтернаріозу, білої іржі та надає підсилення роботи проти гнилей та борошнистої роси. Отож, використовуючи навіть прості фунгіциди можна вибудувати надійний захист проти прогнозованих хвороб та якісно поборотись з вже існуючими.