Десикація: потреба, вплив на якість урожаю, особливості роботи.
Наближається час збору урожаю зернових та ріпаку. Однією з технологічних операцій передзбиральної доробки врожаю є – десикація. Це операція, що покликана зменшити вологість зерна та покращити його якісні показники. Проводять десикацію за допомогою хімічних речовин здатних викликати зневоднення клітин, зібраних під загальною назвою – десиканти. Потреба в десикації не завжди є нагальною. Зокрема, в роки з високими температурами та низькою вологістю повітря і, власне, самих рослин, така потреба зводиться до нуля. Проте, є чотири основні показання до застосування в посівах зернових та ріпаку десикантів. А саме:
волога та прохолодна погода;
нерівномірне достигання посівів;
сильна ураженість хворобами:
висока засміченість бур’янами.
Отож, за наявності хоча б одного з вищенаведених показників, потрібно планувати застосування десикації. Це забезпечить прискорення та рівномірність дозрівання урожаю, запобігатиме втратам врожаю та підвищуватиме його якість. Підвищення якості відбувається завдяки тому, що під дією препаратів, починає підсихати асиміляційна поверхня рослин, а це в свою чергу активізує відтік асимілянтів до насіння. Таким чином різко збільшується, наприклад, вміст клейковини в зернових чи олії в ріпаку. Як результат класність зібраного врожаю з застосуванням десикантів може збільшитись на одну-дві позиції. Крім того, десикація, дозволяє довести підвищену вологість зерна до базової, вже в полі, що набагато економічно вигідніше і менш трудомістко, ніж проводити досушування на сушках, заощаджуючи тим самим кошти господарству. Час проведення десикації залежить від вологості зерна і в деяких випадках від вологості стеблестою. Так, зернові починають дисекувати при вологості зерна не більше 30%, а посіви ріпаку при побурінні 70% стручків та вологості стеблестою на рівні 50-60%.
Способів застосування десикантів є два – наземне внесення та авіаобробка. Відповідно, наземне проводиться за допомогою причіпних або самохідних обприскувачів, а авіаобробки за допомогою літальних апаратів: малої авіації, мотодельтопланів, агродронів, тощо. Наземне дозволяє більш ретельніше і з меншими втратами робочого розчину обробити необхідну площу. Проте, певна кількість врожаю буде витоптана колесами під час руху машин полем. До переваг авіаобробки відносять здатність за короткий термін обробляти великі площі, не залишає слідів на оброблюваних ділянках та зменшується витрата робочого розчину. Але разом з тим, маємо більший знос робочого розчину, що може пошкодити сусідні поля чи присадибні ділянки.
Використовують для дисекація препарати системної дії на основі солей гліфосату та контактної на основі диквату. Препарати на основі солей гліфосату, такі як Вулкан Плюс, РК (гліфоса у формі ізопропіламінної солі, 480г/л), Деліт, РК(гліфосату калійна сіль 500г/л), Аболір, РГ (гліфосату у вигляді амонійної солі, 757г/кг), є системними препаратами та дають змогу не тільки прискорити дозрівання урожаю та зменшити його вологість, а й поборотись з бур’янами. Особливо це стосується багаторічних бур’янів, кореневищних та коренепаросткових, так як при застосуванні таких продуктів буде повністю вбиватись не тільки надземна частина бур’янів, а й підземна, тобто кореневища. Проте, використання таких продуктів вимагає довшого строку очікування і збирання можливо буде розпочати не раніше двох тижнів від моменту внесення. Норма застосування буде також різною та залежатиме від багатьох чинників: культура, забур’яненість погода, тощо, але всередньому становитиме для Вулкан Плюс, РК - 3,0л/га, для Деліт, РК – 1,5-2,0л/га та для Аболір, РГ – 1,5кг/га.
Десиканти на основі диквату є контактними препаратами.
В основі механізму дії таких продуктів є порушення процесу фотосинтезу в рослинах. Діюча речовина їх швидко поглинається всіма частинами рослини і проникаючи в клітини перетворюється в них на перекис водню. Взаємодіючи з клітинним соком утворює велику газоподібних речовин та сильні оксиди, які в свою чергу пошкоджують мембрани клітин та цитоплазму. В результаті через пошкоджені клітини відбувається швидке вивільнення зайвої вологи. Діюча речовина при цьому швидко розкладається без залишків в рослині. Тому застосування таких десикантів є цілком безпечне для використання на всіх типах посівів: товарних, продовольчих, кормових чи насінницьких. Період очікування при їх застосуванні становить 4-7днів. До таких продуктів належить Везувій, РК (диквад дибромід, 150г/л), використовується у нормі 2,0-3,0л/га. слід також пам’ятати, що прямі сонячні промені здатні швидко руйнувати дану діючу речовину, тому вносити препарати на основі диквату варто в похмурі дні або у вечірні та нічні години доби, щоб дати можливість диквату поглинутись клітинами рослин.